Čím jsme obohatily sbírku v roce 2016 – část 1

Přidal: robert krotil V: Robertův blog Kdy: Úterý, listopadu 15, 2016 Komentáře: 0 Přečteno: 2186
Psaronie z Novopacka

Naše nálezy v roce 2016

Jako každý rok, tak i letos jsme vyráželi do terénu za bohatstvím naší země. I tento rok se podařilo nají několik pěkných ukázek jak achátů tak i zkamenělin.

Brzy na jaře se nám podařilo najít na Novopacku jednu z nejvzácnějších druhů prvohorních kapradin a to psaronii. Tyto rostliny měli dužnatý střed s takzvanými pentlicovými výztuhami a ten vyživoval vlastní rostlinu na konci rostliny. Tento dužnatý střed byl obklopen vzdušnými kořeny. Stáří těchto rostli je kolem 325 až 251 mil.let.

Psaronie z Novopacka

Na přelomu března a dubna jsme podnikly dvě výpravy na zkamenělé araukárie ke Studenci. O těchto výpravách se můžete dočíst v blogu „Araukarity ze Studence “

Zatím ještě nezpracovaná půlka kmene – po vyleštění foto doplním

Araukárie ze Studence - 2016

Velice pěkný nález syna – na šest let to není špatný

Araukarie ze Studence - 2016

Jaro patří taky k polním sběrům. Tento, v dnešní době již ojedinělí nález červeně zbarveného achátu s křišťálem a záhnědou z Cidliny je často již vzácností.

Achát z Cidliny - 2016

Květnový nález achátu na Kozákově. Kámen mám díky pozvání kolegyně z práce k výkopu základů pro její dům. Pěti hodinové čekání se opravdu vyplatilo a odměnou byl unikátní kámen z nejznámějšího naleziště drahokamů už od dob Karla IV.

Achát z Kozákova - 2016

Taky jsme vyrazily na Stupnou, kde jsme si zahráli na zlatokopy. O tomto se dočtete v dalším blogu “ Za zlatem ke Stupné “

Zlato ze Stupné  Zlato ze Stupné

Jednou z výprav ( spíše zajímavost pro děti ) byl výlet na haldu u Žacléře. Jedná se o podloží a nadloží z těžby černého uhlí. V těchto usazeninách jsou uchovány větve, listy, šištice permokarbonských rostlin ( přesliček, plavuní, … ).

Dnes je sice halda po značné rekultivaci, ale stále se dají najít tyto pozůstatky rostlin z prvohor.

Kapradiny ze Žacléře

Kapradiny ze Žacléře  Kapradiny ze Žacléře

Kapradiny ze Žacléře  Kapradiny ze Žacléře

A v druhé polovině léta jsme se jeli podívat do Jizery v Semilech a to na zkamenělé prvohorní skelnošupinaté ryby. Jedná se sladkovodní ryby o stáří 298 až 252 mil. let. Najít ploutev, nebo větší část ryby, nebo dokonce celou zkamenělou rybu je výjimečné. Proto tato ukázka střední části, i když je poskládaná z několika částí, byla nálezem, který velice potěšil.

Prvohorní ryba ze Semil - 2016