Naleziště achátů v Českém ráji na Morcínově

Od srpna 2015 jsme podnikli tři výpravy s nářadím do této lokality, která je proslulá acháty převážně modro bílou barvou.

Čistota chalcedonu a v něm bílé proužky jsou téměř nezaměnitelné s acháty jiných nalezišť. Velice často jsou kombinovány ještě s čistým křišťálem ( někdy malou dutinkou ), nebo vzácně ametystem.

Acháty s jiným zbarvením jsou vzácnější, jedná se většinou o místo nevelkých rozměrů, kde se do bublin v lávě dostal křemičitan obohacený i jinými minerály, jako třeba železo a dodalo achátu třeba červené zbarvení.

Acháty se kopou na poli, nebo v lese. Bohužel hladovost kamenářů je větší, než úcta k lokalitě, stromům… a tak některá místa vypadají jako na vltavínech.

My se zaměřujeme na polní výkopy, kde respektujeme základní pravidla jako že pole nesmí být oseto, výkop po sobě zahrneme a ornici dáme jako poslední na vrch výkopu. Tím se na naleziště můžeme znovu vrátit, protože nikomu nezpůsobíme žádnou škodu.

Z těchto výkopů se nám podařilo vykopat dvě tašky pecek, které se budou postupně zpracovávat ( některé jsou v prodeji na našich stránkách ).

26.12.2015 při posledním výkopu se podařilo „ narazit „ na pecku ametystu a záhnědy o velikosti 1 x 1,5 m a výšce až 40 cm. Bohužel nešlo o geodu – krystaly byli propojeny a tak nemají ukončené plochy. Ale díky achátové obrubě z ní budou pěkné ukázky do sbírky i na prodej.

Ale kolikrát člověka více potěší jiné věci, jako zájem mích dětí. Jsou většinou přítomni těmto výkopům, chodí kolem a sbírají úlomky křišťálů, ametystů a achátů, nebo si zkoušejí nějakou tu pecku i vykopat.

Acháty z Morcínova

  Morcínov

Ametyst

Krásný achát z Morcínova